skip to Main Content
0 850 811 63 51      

Lazer ile vajinal daraltma; Vajen kas ve bağ dokusunun oluşturduğu bir organdır. Özellikle normal vajinal doğum, menapoz, sık cinsel ilişki ya da ailesel yatkınlık sonucunda bazı bayanlarda vajen rahatsız edici oranda genişleyebilir. Bunun sonucunda cinsel ilişki kalitesi azalır. İdrar kaçırma, akıntı, vajenden gaz kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Vajen ameliyatla ( vajinoplasti) , ya da lazerle ( vajinal rejuvenasyon) daraltılabilir.Lazer vajenin ölü epitel dokusunun dökülmesini, alttan gelen sağlıklı kollajen dokusunun uyarılmasını ve bu bölgede kanlanmanın artmasını sağlar. Bu sayede vajen sıkılaşır ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Lazer tedavisinde işlem kısa sürer ( yaklaşık 20 dakika) , anestezi gerektirmez ve ağrısızdır. İşlemden hemen sonra evinize dönebilirsiniz. Komplikasyon ihtimali yok denecek kadar azdır. Sadece işlem sonrası 1 hafta cinsel ilişki yasaklanır. Lazer rahim ve yumurtalıklara kesinlikle zarara vermez ve ileride gebe kalmanıza engel olmaz. Kliniğimizde 1 ay ara ile 2 seans olarak işlem yapıp hastalarımızı yıllık kontrole çağırmaktayız. İşlemin etkinliği 1-3 yıl arasında devam eder. Yıllık kontrollerde ihtiyaç olduğunda tek seans yaparak etkinin uzun süre devam etmesi sağlanır.

Lazer tedavilerinde uygun hasta seçimi yapıldığında memnuniyet oranı yüksektir. Vajina daraltılması için uygulanacak tedavinin cerrahi mi yoksa lazerle mi yapılması gerektiği muayene sonrasında kişiye özel olarak belirlenir.

Lazerle idrar kaçırma tedavi edilebilir mi?

Özellikle öksürmekle , hapşırmakla olan idrar kaçırma şikayeti olan hastalarımızda lazer uygulaması ile çok yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. 1-1,5 ay ara ile yapılan 2-3 seans lazer uygulaması hastalarımızın büyük kısmında tam olarak idrar tutabilme yeteneğinin kazanılmasını sağlar. İşlem süresi 10-15 dakika olup komplikasyon ihtimali yok denecek kadar azdır. Anestezi, hastane yatışı, dikiş gerektirmez.

Lazerle genital renk beyazlatma:

Genital bölgede bazı bayanlarda rahatsız edici bir oranda renk koyuluğu görülebilir. Gebelik, hormon ilaçlarının kullanımı, lazer epilasyon genital bölgede giderek artan renk kararmalarına yol açabilir. Bu durum pek çok bayanda kirlilik duygusu oluşturur ve rahatsızlık verir. Genital bölgedeki kararmalar gerek kimyasal yöntemlerle gerek lazer ile tedavi edilebilir. Lazer uygulamaları kliniğimizde genellikle kimyasal uygulamalarla kombine edilir. Genellikle tek seans yeterlidir. Ortalama işlem süresi 15-20 dakika olup genellikle lokal anestezik bir ilaç uygulaması sonrasında işlem yapılır. İşlem sonrası genital bölgede geçici olarak bir miktar kızarıklık, hassiyet ve ciltte su toplaması ortaya çıkabilse de genellikle kısa sürede tüm şikayetler ortadan kalkar.

Lazerle vajinal kuruluk tedavisi:

Özellikle menapoz sonrası dönemde ortaya çıkan vajinal kuruluk ilişki kalitesini olumsuz etkiler. İlişki dışında da vajende yanma, sızlama, idrar yaparken yanma gibi şikayetlere yol açar. Bu durumdaki hastalarımızın tedavisi hormon ilaçları ile ya da lazerle yapılabilir. Genellikle bir ya da iki seans lazer ile vajinal kuruluk önemli ölçüde azalır. İşlem sonrası komplikasyon oranı yok denecek kadar az ve hasta memnuniyeti yüksektir.

Lazer ile tekrarlayan vajinal enfeksiyonların tedavisi;
Bazı kadınlar geçmeyen akıntı şikayeti ile sürekli doktora gidip defalarca antibiyotik, krem, fitil, yıkama solüsyonu kullanırlar ve yine de akıntıdan kurtulamazlar. Bu durumdan muzdarip hastalarımızda uygulanan genellikle tek seans lazer, vajen epitelini n dökülmesine, vajen bölgesinde kanlanmanın artmasına ve akıntının sona ermesine yardımcı olur.

Lazerin gebelik çatlakları ve ameliyat skarlarında kullanımı;

Lazer gebelik çatlaklarının,operasyon sonrası oluşan skarların tedavisinde çok başarılı bir şekilde uygulanabilir. Gebelik çatlakları oluşumu pek çok ilaç ve kozmetik ürün kullanımına rağmen tam olarak önlenemeyebilir. Doğum sonrası tedavisi de son derece güç olup lazer bu konuda etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Kişinin doku yapısına ve çatlakların derinlik ve büyüklüğüne göre değişmekle beraber 3-6 seans lazer ile çatlakların % 70 inden fazlası tedavi edilebilir. Çatlakların erken evrede yani henüz kırmızı – mor renkteyken tedavisi daha iyi sonuç verir ancak gecikmiş çatlaklar da tedavi edilebilir.

Back To Top