skip to Main Content
0 850 811 63 51      

Yapılacak ameliyata göre değişmekle birlikte pek çok genital estetik operasyon lokal anestezi ile yapılabilir. Ben operasyonlarımı mümkün olduğunca lokal anestezi ile yapmaya çalışıyorum. Kullandığım lokal anestezik ilaçların uzun etki süresi operasyon sonrası ağrı kesici kullanma ihtiyacını azaltmaktadır.

Lazer tedavilerinde genel anestezi vermeye ihtiyaç yoktur ve lazer tedavisi sonrası iz oluşumu yok denecek kadar azdır.

Hayır. Lazerde radyasyon yoktur, kansere yol açmaz. Hatta kansere yol açan bazı enfeksiyonların ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Hayır. Folik asit vücutta biriken vitaminlerden değildir. Fazlası idrarla atılır. Kanda folik asit seviyesine bakılmadan folik asite başlayabilirsiniz.

Yapılacak operasyona bağlı olmakla beraber birkaç gün ile 1-1.5 ay arası dönemde tamamen iyileşmiş olursunuz.

Anne kilosu; bebeğin sıvı miktarı, bebeğin pozisyonu gibi pek çok faktöre bağlı olmakla birlikte muayene en az 45 dakika sürer. Bazı durumlarda muayene birkaç saat bile sürebilir.

Maalesef hayır. Anne karnındaki bebeklerdeki tüm hastalıkları saptamak mümkün değildir. Pek çok kan ve zeka hastalığı tanısı için kanda yapılan özel testlere ya da karından sıvı alma ( amniyosentez/ CVS) gibi işlemlere ya da yardımcı görüntüleme yöntemleri ( MR gibi )  ihtiyaç vardır.

Hayır, lokal anesteziye ihtiyaç yoktur. Kullanılan iğne çapı koldan kan alınırken kullanılan iğnelerden daha incedir ve işlem sanıldığı gibi ağrılı bir işlem değildir. Bu nedenle lokal anestezi gereksizdir.

Deneyimli bir doktor elinde amniyosentez bebeğe zarar vermez. Ultrason tümüyle ultrason eşliğinde yapılır. Özellikle bebeğin yüzünden uzak bir bölgeden yapılan işlemde bebeğin zarar görme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hayır. Vajinal ultrason bebeğe zarar vermez , erken doğum yada düşüğe yol açmaz. Vajinal ultrason özellikle erken gebelik haftalarında karından yapılan ultrasona göre daha iyi bir görüntü sağlar ve pek çok hastalık ve sorunun erken teşhisini sağlar.

Tercihan hayır. Çok uzun süre aç kalındığında yağ hücrelerinin yıkılması ile oluşan keton cisimcikleri bebeğin beyin gelişimine olumsuz etki edebilir ya da uzun süreli susuzluk erken doğum ya da düşük ihtimalini artırabilir.

Damardan kontrast madde verilmediği sürece MR çekilmesi bebeğe zarar vermez.

Evet. 18 yaşın üstündeki bayanlar gebelik haftası 10’u geçmediği sürece kendi rızaları ile kürtaj olabilirler.

Bebekte tedavisi mümkün olmayan ağır bir fiziksel ya da zeka hastalığı varlığında heyet kararına bağlı olarak 24 haftaya kadar gebelik sonlandırılması yapılabilir.

Back To Top